Pytania i odpowiedzi (FAQ)

Co trzeba wiedzieć o deskach kompozytowych?

Jakie zalety ma zastosowanie desek kompozytowych?

Deski kompozytowe to przede wszystkim cechy zarówno drewna, jak i polimerów.  A wśród zalet, można wymienić  m.in. :

  • Wysoka efektywność środowiskowa: główny materiał pochodzi z recyclingu, po użyciu może być przetwarzany ponownie,  przyczynia się do oszczędności zasobów i redukcji odpadów.
  • Bezpieczeństwo: WPC to materiały bezpieczne spełniające normy bezpieczeństwa dotyczące emisji formaldehydu, wymywania substancji toksycznych, niepalności itp. W naszym składzie dostępne są certyfikaty i wyniki badań do wglądu.
  • W przeciwieństwie do drewna, możemy liczyć na powtarzalność jakości, powierzchnie bez drzazg, pęknięć itd. Praca przy montażu to zwykle sama przyjemność.
  • Trwałość – producenci WPC dają gwarancję nawet do 25 lat. Produkt ma dłuższą żywotność w trudnych warunkach zewnętrznych, co znacznie obniża  całkowite koszty w porównaniu naturalnym drewnem.
  • Oszczędność materiałów eksploatacyjnych.
  • Łatwość czyszczenia.
  • Różnorodność wyglądu, struktury i koloru.

Co to jest WPC?

WPC to akronim (skrótowiec) pochodzący od angielskiej nazwy desek kompozytowych „Wood Composite Deck”.

Na rynku światowym operuje się także skrótem WPRC, który oznacza deski kompozytowe wykonane tylko z materiałów recyklingowych. W praktyce jednak większość WPC to tak naprawdę w dużym procencie WPRC.

Jak trwałe są deski kompozytowe?

W przypadku desek kompozytowych są producenci, którzy na swoje deski dają 25-letnią gwarancję (np. Hartika)! WPC – ma cechy zarówno drewna, jak i polimerów, z jednej strony możemy cieszyć się wyglądem drewna, z drugiej trwałością polimerów.

Czy deski kompozytowe są ekologiczne?

Ekologia to szerokie pojęcie, ale w przypadku desek kompozytowych możemy śmiało stwierdzić, że tak, jak najbardziej deski kompozytowe są ekologiczne, wystarczy przyjrzeć się kilku rzeczom:

  • Deski kompozytowe zastępują cenne drewno egzotyczne, które było wcześniej używane w tego typu konstrukcjach, dzięki temu kilka lasów więcej można zachować.
  • Mączka drzewna i materiały drewnopodobne używane do produkcji kompozytów to zwykle produkt odpadowy z innych produkcji.
  • Polimery lub jakaś ich część (w zależności od producenta) używane do tworzenia desek kompozytowych mogą pochodzić z recyclingu.
  • Dzięki trwałości i wysokiej jakości desek kompozytowych zużywa się znacznie mniej materiałów eksploatacyjnych.

 

Czy deski kompozytowe się palą?

Oferowane przez nas deski kompozytowe posiadają certyfikaty przebycia wielu badań i doświadczeń (były maltretowane z każdej strony, także narażane na działanie miotaczy ognia SIC!). Wyniki zwykle były takie, że jest to materiał: TRUDNO ZAPALNY – SŁABO ROZPRZESTRZENIAJĄCY OGIEŃ. Świadczą o tym dostępne w naszym składzie certyfikaty!

Jakie wady mają deski kompozytowe?

Czy są jakieś wady WPC, desek kompozytowych? Z naszej strony takich widzimy mało, ale wiadomo, jesteśmy tendencyjni. Choć jak bardzo poszukać coś się znajdzie, przykładowo pewnego rodzaju wadą, a w zasadzie cechą jest zmiana kolorów pod wpływem warunków atmosferycznych. Na szczęście zmiana ta, nie jest postępująca w nieskończoność, jest to pewnego rodzaju „dojrzewanie koloru”. Kolor desek, w zależności od produktu po prostu stabilizuje się po pewnym okresie (niektóre deski stabilizują kolor już po 10 miesiącach).

Inną wadą, jakiej można się doszukać, jest późniejsza  potrzeba utylizacji. W sensie odpowiedniej segregacji śmieci (jak już deska się zużyje np. za 25 lat… bo tyle gwarancji przykładowo daje Hartika), to trzeba coś z tym zrobić.  Jest to jednak kompozyt z polimerami, jakby nie było,a więc, można przeznaczyć na dalszą wtórną obróbkę.. Biorąc jednak pod uwagę, że do produkcji desek kompozytowych często już są używane elementy wtórne, można to po prostu traktować jak zwykły obieg w ramach recyclingu.

Jakie deski kompozytowe wybrać?

Poza wyglądem, kolorystyką zastosowaniem liczy się przede wszystkim trwałość, a więc to jak długo będziemy mogli cieszyć się naszym tarasem, balkonem czy też pergolą.

Trwałość tarasu WPC zależy nie tylko od prawidłowego montażu, ale także, a nawet przede wszystkim od jakości desek. Deska kompozytowa, desce nie równa. Na rynku można dostać deski o bardzo niskiej jakości, które po kilku latach mocno mogą zniechęcić do używania kompozytów.

Tymczasem w naszym składzie desek Adkar, znajdziesz produkty tylko i wyłącznie sprawdzonych certyfikowanych producentów, o bardzo wysokiej gwarantowanej trwałości.

Jeżeli masz problem z doborem, skontaktuj się znami bezpłatnie Ci doradzimy.

Czy deski kompozytowe mają drzazgi?

W przeciwieństwie do drewnianych desek podłogowych tarasowych, deski kompozytowe prawie nigdy nie mają pęknięć ani drzazg. Po deskach można chodzić boso, pomaga w tym fakt, że powierzchnia jest antypoślizgowa.

Tak więc, jeśli szukasz bezpiecznej powierzchni do chodzenia np. dla małego dziecka, zapraszamy do naszego sklepu/składu!

Czy deski kompozytowe nadają się do budowy konstrukcji?

Tutaj w przeciwieństwie do drewna, materiały z kompozytów przeważnie się nie sprawdzają. Choć są małe wyjątki, np. słupki w systemach ogrodzeniowych itd.

Używając desek kompozytowych, wykonuje się konstrukcje na legarach aluminiowych i innych podobnych. Legary takie można zakupić w naszym składzie.

Czy są jakieś normy i standardy dla desek kompozytowych?

Obecnie w Europie opracowywany jest nowy standard dla produktów WPC. Norma nosi sygnaturę „EN 15534″i obecnie już składa się z kilku części. Niektóre z nich zostały już opublikowane:

  • PN-EN 15534-1:2014 Kompozyty wytworzone z materiałów na bazie celulozy i tworzyw termoplastycznych (powszechnie zwane kompozytami polimerowo-drzewnymi (WPC) lub kompozytami z włóknem naturalnym (NFC))
    • Część 1: Metody badań przeznaczone do charakteryzowania mieszanin i wyrobów
    • Część 4: Wymagania dotyczące profili i paneli do pokryć podłogowych
    • Część 5: Wymagania dotyczące profili i paneli do okładzin ściennych

Pozostałe części są jeszcze w opracowywaniu (stan na 13-06-2022).

Jak wytwarza się produkty WPC (deski kompozytowe)?

WPC jest tworzony w procesach, które są dobrze znane w produkcji tworzyw sztucznych. Zdecydowanie największa część produkcji WPC odbywa się za pomocą ekstruzji. Jednak stosuje się również formowanie wtryskowe, prasowanie dociskowe i formowanie rotacyjne.

W przypadku wytłaczania profili może to być proces jednoetapowy lub dwuetapowy. Wszystkie pozostałe procedury przeprowadzane są dwuetapowo. Pierwszy etap dwuetapowego procesu służy do mieszania materiału bazowego WPC, a w drugim etapie powstaje pożądany kształt.